RAF Electronic Hardware 4530A-632-SS
4530A-632-SS
Part No.:
4530A-632-SS
Manufacturer:
RAF Electronic Hardware
Category:
Board Spacers, Standoffs
Package:
Datasheet:
4530A-632-SS.pdf
Description:
1/4 HEX X 7/32 LENGTH
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Hex Standoff
Threaded/Unthreaded:
Threaded
Gender:
Female, Female
ScrewThreadSize:
#6-32
Diameter-Inside:
Diameter-Outside:
0.250 (6.35mm) 1/4
BetweenBoardHeight:
0.219 (5.56mm)
Length-Overall:
0.219 (5.56mm)
Features:
Material:
Stainless Steel
Plating:
Category:
Board Spacers, Standoffs
Datasheet:
ShinYua4530A-632-SS.pdf