Cornell Dubilier / Illinois Capacitor 474PPB630K
474PPB630K
Part No.:
474PPB630K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYua474PPB630K.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
PPB
ProductStatus:
Active
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
VoltageRating-AC:
400V
VoltageRating-DC:
630V
DielectricMaterial:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.260 L x 0.709 W (32.00mm x 18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)
Termination:
PC Pins
LeadSpacing:
1.083 (27.50mm)