Rubycon 475VXG270MEFCSN30X40
475VXG270MEFCSN30X40
Part No.:
475VXG270MEFCSN30X40
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua475VXG270MEFCSN30X40.pdf
Description:
ELECTROLYTIC CAPACITOR
Packaging:
Bulk
Series:
VXG
ProductStatus:
Active
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
475 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.55 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.17 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)