Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500103U100DC2B
500103U100DC2B
Part No.:
500103U100DC2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
500103U100DC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 100V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500
ProductStatus:
Active
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 95°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C