Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500601T300BC2A
500601T300BC2A
Part No.:
500601T300BC2A
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
500601T300BC2A.pdf
Description:
CAP ALUM 600UF 300V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500
ProductStatus:
Active
Capacitance:
600 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
300 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 95°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C