Rubycon 500BXC6R8MEFC10X20
500BXC6R8MEFC10X20
Part No.:
500BXC6R8MEFC10X20
Manufacturer:
Rubycon
Datasheet:
ShinYua500BXC6R8MEFC10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 500V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
BXC
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)