Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C102T450BJ2B
500C102T450BJ2B
Part No.:
500C102T450BJ2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua500C102T450BJ2B.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
141mOhm
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 95°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.874 (22.20mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
3.625 (92.08mm)