Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C103U075BA2B
500C103U075BA2B
Part No.:
500C103U075BA2B
Datasheet:
ShinYua500C103U075BA2B.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 75V SCREW
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
34.8mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.7 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
2.187 (55.55mm)