Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C123T200DG2D
500C123T200DG2D
Part No.:
500C123T200DG2D
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Datasheet:
ShinYua500C123T200DG2D.pdf
Description:
CAP ALUM 12000UF 200V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500C
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
8.687 (220.65mm)