Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C123T250DE2D
500C123T250DE2D
Part No.:
500C123T250DE2D
Datasheet:
ShinYua500C123T250DE2D.pdf
Description:
CAP ALUM 12000UF 250V SCREW
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.187 (131.75mm)