Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C133U075DC2B
500C133U075DC2B
Part No.:
500C133U075DC2B
Datasheet:
ShinYua500C133U075DC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 13000UF 75V SCREW
Capacitance:
13000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
75 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)