Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C143T250DF2BS
500C143T250DF2BS
Part No.:
500C143T250DF2BS
Datasheet:
ShinYua500C143T250DF2BS.pdf
Description:
CAP ALUM 14000UF 250V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Capacitance:
14000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)