Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C153M250DP2E
500C153M250DP2E
Part No.:
500C153M250DP2E
Datasheet:
ShinYua500C153M250DP2E.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.937 (150.80mm)