Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C174M035CF2G
500C174M035CF2G
Part No.:
500C174M035CF2G
Datasheet:
ShinYua500C174M035CF2G.pdf
Description:
CAP ALUM 170000UF 20% 35V SCREW
Capacitance:
170000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)