Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C193T160CF2B
500C193T160CF2B
Part No.:
500C193T160CF2B
Datasheet:
ShinYua500C193T160CF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 19000UF 160V SCREW
Capacitance:
19000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9.6mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
RippleCurrent@LowFrequency:
23.2 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)