Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C202M450CD2D
500C202M450CD2D
Part No.:
500C202M450CD2D
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua500C202M450CD2D.pdf
Description:
CAP ALUM 2000UF 20% 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
4.687 (119.05mm)