Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C202T450CJ2D
500C202T450CJ2D
Part No.:
500C202T450CJ2D
Datasheet:
ShinYua500C202T450CJ2D.pdf
Description:
CAP ALUM 2000UF 450V SCREW
Capacitance:
2000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.687 (93.65mm)