Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C203T050BC2B
500C203T050BC2B
Part No.:
500C203T050BC2B
Datasheet:
ShinYua500C203T050BC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 20000UF 50V SCREW
Capacitance:
20000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
16mOhm
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 95°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
LeadSpacing:
0.874 (22.20mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
4.125 (104.78mm)