Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C205U010FG2D
500C205U010FG2D
Part No.:
500C205U010FG2D
Datasheet:
ShinYua500C205U010FG2D.pdf
Description:
CAP ALUM 2F 10V SCREW
Capacitance:
2 F
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.5mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
RippleCurrent@LowFrequency:
80.5 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
8.687 (220.65mm)