Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C222T200BH2B
500C222T200BH2B
Part No.:
500C222T200BH2B
Datasheet:
ShinYua500C222T200BH2B.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 200V SCREW
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
61mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
RippleCurrent@LowFrequency:
6.2 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.875 (22.23mm)
Size/Dimension:
2.000 Dia (50.80mm)
Height-Seated(Max):
2.687 (68.25mm)