Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C242T500DC2E
500C242T500DC2E
Part No.:
500C242T500DC2E
Datasheet:
ShinYua500C242T500DC2E.pdf
Description:
CAP ALUM 2400UF 500V SCREW
Capacitance:
2400 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)