Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C244U035FC2D
500C244U035FC2D
Part No.:
500C244U035FC2D
Datasheet:
ShinYua500C244U035FC2D.pdf
Description:
CAP ALUM 240000UF 35V SCREW
Capacitance:
240000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4.9mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
RippleCurrent@LowFrequency:
36 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)