Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C273U063EC2B
500C273U063EC2B
Part No.:
500C273U063EC2B
Datasheet:
ShinYua500C273U063EC2B.pdf
Description:
CAP ALUM 27000UF 63V SCREW
Capacitance:
27000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
14.2mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.750 (19.05mm)
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
4.187 (106.35mm)