Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C343U050CH2B
500C343U050CH2B
Part No.:
500C343U050CH2B
Datasheet:
ShinYua500C343U050CH2B.pdf
Description:
CAP ALUM 34000UF 50V SCREW
Capacitance:
34000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
15.1mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14.4 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
2.687 (68.25mm)