Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C392M500DF2HS
500C392M500DF2HS
Part No.:
500C392M500DF2HS
Datasheet:
ShinYua500C392M500DF2HS.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)