Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C404U050FG2D
500C404U050FG2D
Part No.:
500C404U050FG2D
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua500C404U050FG2D.pdf
Description:
CAP ALUM 400000UF 50V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500C
ProductStatus:
Active
Capacitance:
400000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
4mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
51 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.500 Dia (88.90mm)
Height-Seated(Max):
8.687 (220.65mm)