Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C483U050CB2B
500C483U050CB2B
Part No.:
500C483U050CB2B
Datasheet:
ShinYua500C483U050CB2B.pdf
Description:
CAP ALUM 48000UF 50V SCREW
Capacitance:
48000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
12mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
RippleCurrent@LowFrequency:
17.1 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.125 (28.58mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.187 (80.95mm)