Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C562M400DF2F
500C562M400DF2F
Part No.:
500C562M400DF2F
Datasheet:
ShinYua500C562M400DF2F.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500C
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)