Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C823U035EF2B
500C823U035EF2B
Part No.:
500C823U035EF2B
Datasheet:
ShinYua500C823U035EF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 82000UF 35V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
500C
Capacitance:
82000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9.4mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
19.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
21.12 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.750 (19.05mm)
Size/Dimension:
1.750 Dia (44.45mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)