Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C912M350DF2B
500C912M350DF2B
Part No.:
500C912M350DF2B
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Datasheet:
ShinYua500C912M350DF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 9100UF 20% 350V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500C
Capacitance:
9100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.250 (31.75mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)