Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500C981T450AF2B
500C981T450AF2B
Part No.:
500C981T450AF2B
Datasheet:
ShinYua500C981T450AF2B.pdf
Description:
CAP ALUM 980UF 450V SCREW
Packaging:
Bulk,Bulk
Series:
500C
Capacitance:
980 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
114mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
4.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
1.375 Dia (34.93mm)
Height-Seated(Max):
5.687 (144.45mm)