Rubycon 500HXW100MEFR18X40
500HXW100MEFR18X40
Part No.:
500HXW100MEFR18X40
Datasheet:
ShinYua500HXW100MEFR18X40.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 500V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
880 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.32 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)