Rubycon 500HXW47MEFR18X20
500HXW47MEFR18X20
Part No.:
500HXW47MEFR18X20
Datasheet:
ShinYua500HXW47MEFR18X20.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 500V RADIAL
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)