Rubycon 500LXW56MEFR18X30
500LXW56MEFR18X30
Part No.:
500LXW56MEFR18X30
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua500LXW56MEFR18X30.pdf
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 500V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
LXW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
56 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
590 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.298 A @ 100 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)