Rubycon 500LXW68MEFR16X40
500LXW68MEFR16X40
Part No.:
500LXW68MEFR16X40
Datasheet:
ShinYua500LXW68MEFR16X40.pdf
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 500V RADIAL
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)