Rubycon 500MXK470MEFCSN30X55
500MXK470MEFCSN30X55
Part No.:
500MXK470MEFCSN30X55
Manufacturer:
Rubycon
Datasheet:
ShinYua500MXK470MEFCSN30X55.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP
Packaging:
Tray
Series:
MXK
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.26 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.164 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.244 (57.00mm)