Cornell Dubilier Electronics (CDE) 500X103M160CD2B
500X103M160CD2B
Part No.:
500X103M160CD2B
Datasheet:
500X103M160CD2B.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 160V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 95°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 95°C