Johanson Technology Inc. 501S42E160KV4E
501S42E160KV4E
Part No.:
501S42E160KV4E
Manufacturer:
Johanson Technology Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
1111 (2828 Metric)
Datasheet:
ShinYua501S42E160KV4E.pdf
Description:
CAP CER 16PF 500V NP0 1111
  • Related Categories
Package/Case:
1111 (2828 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
E
ProductStatus:
Active
Capacitance:
16 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
500V
TemperatureCoefficient:
C0G, NP0
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
FailureRate:
MountingType:
Surface Mount, MLCC
Size/Dimension:
0.110 L x 0.110 W (2.79mm x 2.79mm)
Height-Seated(Max):
Thickness(Max):
0.102 (2.59mm)