Essentra Components 50M020040F016
50M020040F016
Part No.:
50M020040F016
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M020040F016.pdf
Description:
FILLISTER SLOTTED SCREW, M2 X .4
Packaging:
Bulk
Series:
MicroPlastics
ProductStatus:
Active
Type:
Machine Screw
ScrewHeadType:
Pan Head
DriveType:
Slotted
Features:
ThreadSize:
M2x0.4
HeadDiameter:
0.150 (3.80mm)
HeadHeight:
0.063 (1.60mm)
Length-BelowHead:
0.630 (16.00mm)
Length-Overall:
0.693 (17.60mm)