Essentra Components 50M060100D040
50M060100D040
Part No.:
50M060100D040
Manufacturer:
Essentra Components
Category:
Screws, Bolts
Package:
Datasheet:
50M060100D040.pdf
Description:
CHEESE SLOTTED SCREW, M6 X 1 THR
Packaging:
Bulk
Series:
MicroPlastics
ProductStatus:
Active
Type:
Bolt
ScrewHeadType:
Cheese Head
DriveType:
Slotted
Features:
ThreadSize:
M6x1
HeadDiameter:
0.394 (10.00mm)
HeadHeight:
0.154 (3.90mm)
Length-BelowHead:
1.575 (40.00mm)
Length-Overall:
1.728 (43.90mm)