Rubycon 50MH51MEFCT54X5
50MH51MEFCT54X5
Part No.:
50MH51MEFCT54X5
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua50MH51MEFCT54X5.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
MH5
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
8 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.256 (6.50mm)