Rubycon 50ML120MEFC10X9
50ML120MEFC10X9
Part No.:
50ML120MEFC10X9
Datasheet:
ShinYua50ML120MEFC10X9.pdf
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
ML
Capacitance:
120 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
315 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
472.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.433 (11.00mm)