Rubycon 50MS51MEFCT54X5
50MS51MEFCT54X5
Part No.:
50MS51MEFCT54X5
Datasheet:
ShinYua50MS51MEFCT54X5.pdf
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
MS5
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.6 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.9 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.059 (1.50mm)
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.256 (6.50mm)