Rubycon 50MS710MEFCT55X7
50MS710MEFCT55X7
Part No.:
50MS710MEFCT55X7
Datasheet:
ShinYua50MS710MEFCT55X7.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
MS7
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
42 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
63 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.315 (8.00mm)