Rubycon 50MXG5600MEFCSN30X25
50MXG5600MEFCSN30X25
Part No.:
50MXG5600MEFCSN30X25
Datasheet:
ShinYua50MXG5600MEFCSN30X25.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
MXG
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.75 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.1625 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)