Rubycon 50PX470MEFCT810X20
50PX470MEFCT810X20
Part No.:
50PX470MEFCT810X20
Datasheet:
ShinYua50PX470MEFCT810X20.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
PX
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
600 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
720 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)