Rubycon 50RX302200M18X40
50RX302200M18X40
Part No.:
50RX302200M18X40
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua50RX302200M18X40.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
RX30
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 130°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
2.24 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.8 A @ 100 kHz
Impedance:
29 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)