Rubycon 50RX30220MT810X20
50RX30220MT810X20
Part No.:
50RX30220MT810X20
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYua50RX30220MT810X20.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
RX30
ProductStatus:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 130°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 130°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
623 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
890 mA @ 100 kHz
Impedance:
82 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)