Rubycon 50RX50110MCTS10X20
50RX50110MCTS10X20
Part No.:
50RX50110MCTS10X20
Datasheet:
ShinYua50RX50110MCTS10X20.pdf
Description:
CAP ALUM 110UF 20% 50V RADIAL TH
Series:
RX50
Capacitance:
110 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 150°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)