Rubycon 50RX5033M10X16
50RX5033M10X16
Part No.:
50RX5033M10X16
Datasheet:
ShinYua50RX5033M10X16.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Series:
RX50
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 150°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.709 (18.00mm)